W jakie gry planszowe warto grać z dzieckiem?

Gry planszowe powoli zostają zapomniane przez całą masę osób, ale dalej idą do przodu. Na rynku znajdziemy ogromną ilość propozycji, nie tylko dla najmłodszych, ale także dla par czy większej ilości znajomych. Niestety nie wszystkie z nich będą dobre i przekażą naszej latorośli ważne wartości i potrzebne umiejętności. To na nas, rodzicach, spoczywa obowiązek dobrania gry odpowiedniej do potrzeb naszego dziecka.

Gry uczące strategicznego myślenia

Dla dzieci w każdym wieku najważniejsze są umiejętności, które mogą podłapać w czasie zabawy. Jeśli gra to tylko pusta rozrywka, która nie uczy refleksu, strategicznego myślenia albo szybkiego podejmowania racjonalnych decyzji, to jest to strata czasu. Dla swoich dzieci koniecznie wybierz więc tytuł, który może im coś takiego zaproponować. Gra sama w sobie nie musi być trudna, ale wszystko, co potencjalnie rozwija, doskonale się sprawdzi. Niech nasze dziecko nauczy się, że najlepsze gry to takie, które pozwalają mu poczuć, że zmienia się na lepsze, bez względu na to, czy w przyszłości dalej będą to planszówki, czy może gry wideo.

Gry skupiające się na współpracy

Wiele planszówek w pierwszej kolejności stawia na rywalizację, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie dla młodszych dzieci. Elementy rywalizacji powinniśmy wplatać do ich życia dopiero wtedy, kiedy nauczymy je, czym różni się jej zdrowa wersja od niezdrowej. Jeśli gry zaczną prowadzić te lekcje pierwsze, to nasze dziecko może stawać się podczas ich trwania agresywne albo szukać sposobów na oszukiwanie. Na początek więc najlepsze gry to takie, które stawiają na współpracę między graczami. Dzięki temu każda osoba będzie czuła, że ma wpływ na sukces innych, a to bardzo zdrowa i ważna postawa.

Gry przeznaczone dla młodszego odbiorcy

Rodzice bardzo często popełniają podstawowy błąd dotyczący planszówek: nie patrzą na rekomendowany wiek graczy. To, że gra jest kolorowa albo ma na pudełku urocze stworzonka, to nie oznacza od razu, że powinny grać w nią dzieci. Jeśli kupujesz jakąś grę dla dziecka i nie będziesz jej przed podarowaniem testować, to koniecznie dowiedz się, czy na pewno się on sprawdzi. Nie zakładaj, że wiesz lepiej, bo z całkiem dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że nie znasz się szczególnie na planszówkach. Nigdy nie dawaj dziecku gry, która zawiera elementy ewidentnie przewidziane dla dorosłych graczy.

Gry logiczne oraz pamięciowe

Gry logiczne i pamięciowe uczą dzieci korzystania z umiejętności logicznego rozumowania, jednocześnie poprawiając ich zdolność do zapamiętywania informacji. Pomagają dzieciom rozwijać różnorodne umiejętności, które będą przydatne w przyszłości, w tym czytanie ze zrozumieniem i rozpoznawanie wzorców.

Gry logiczne i pamięciowe pomagają dzieciom w cierpliwości, koncentracji, skupieniu, rozwiązywaniu problemów, umiejętnościach rozumowania, dyscyplinie i rozwoju pamięci.

Gry edukacyjne

Gry edukacyjne oferują dzieciom wyjątkowe korzyści. Prowadzą do bardziej aktywnych i czujnych umysłów. Pomagają również dzieciom być bardziej chętnym do współpracy i empatii.

Te gry są zaprojektowane w taki sposób, aby uczyły dziecko o swoim środowisku, kulturze, geografii, zdrowiu lub nauce! Powinniśmy zachęcać nasze dzieci do grania w gry edukacyjne, ponieważ oferują one wiele korzyści dla ich umiejętności poznawczych.

Gry słowne

Granie w gry słowne może pomóc dzieciom w nauce słów, pisowni i sposobów ich użycia. To ważne, ponieważ dzisiejszy świat jest bardzo wymagający i stawia wobec nas wysokie wymagania. Dzieci muszą być wyposażone w odpowiednie umiejętności na przyszłość.

Gry słowne dla dzieci obejmują m.in. krzyżówki, scrabble, konkursy ortograficzne, wyszukiwanie słów i wiele innych. Co ważne gry słowne zwiększają poziom zaangażowania i wspierają kreatywność we wszystkich grupach wiekowych.

Gry ekonomiczne

Gra ekonomiczna to świetny sposób na nauczenie dzieci o pieniądzach. Dzięki tej grze planszowej mogą nauczyć się podstaw ich działania, nie martwiąc się o żadne konsekwencje w świecie rzeczywistym. Gra może pomóc dzieciom nauczyć się takich rzeczy, jak budżetowanie i oszczędzanie pieniędzy.

Gry elektroniczne

Granie w gry elektroniczne to świetny sposób na zabawę dla dzieci. Wiele rozwiązań, które oferują, sprawia, że gra jest przyjemna i kreatywna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.