Detektyw gra planszowa - recenzja

11.08.20

Detektyw gra planszowa to kryminalna gra planszowa która polega na wcieleniu się w role detektywa oraz rozwiązywania coraz trudniejszych śledztw. Gra oparta jest o mechanikę kooperacji pomiędzy graczami. Postaram nie zdradzać zbyt wielu szczegółów aby nie zepsuć wam późniejszej rozgrywki. Do rozwiązania mamy 5 różnych śledztw które są zróżnicowane, zaczynając od poszukiwania złodzieja aż po morderstwa. Podczas rozgrywki będziemy potrzebowali urządzenia z dostępem do Internetu aby móc skorzystać z bazy danych Państwowej Agencji Detektywistycznej Antares.Detektyw gra planszowa

Rozgrywka

Instrukcja oraz sama mechanika gry jest bardzo prosta i w zasadzie podczas rozgrywki nie myśli się o niej w ogóle. Na początku każdej sprawy zapoznajemy się ze wstępem do sprawy, poznajemy szczegółowe informacje na temat ile dni może trwać nasze śledztwo i jakie dalsze tropy możemy podjąć. Trop to karta akcji która ma swój koszt godzinowy, od 1 godziny aż do 4 godzin. Standardowy dzień pracy trwa 8 godzin, po przekroczeniu czasu mamy dwie możliwość, albo zakończyć pracę lub pracować nadgodziny, jednak w tym drugim przypadku będziemy dostawali żetony stresu, których nadmiar powoduje zakończenie śledztwa oraz złożenie raportu końcowego. Podczas wypełniania raportu końcowego w bazie danych Antares otrzymujemy szereg pytań weryfikujących nasze śledztwo za które otrzymujemy odpowiednią ilość punktów.

Rywalizacja

W tej grze gracze nie rywalizują ze sobą a jako jedność starają się rozwiązać sprawę. Wspólnie decydują jakie kolejne tropy podejmą oraz gdzie się przemieszczą. Ważne jest także robienie notatek oraz map myśli, przydadzą się one później podczas wspólnej dedukcji oraz wymiany zdań pomiędzy graczami.

 

Dla kogo

Gra jest zalecana dla osób w wieku powyżej 16 roku życia z uwagi na występujące wulgaryzmy oraz samą otoczkę kryminalnego świata. Nie jest to gra imrezowa, wydaję się za to być idealną grą na długie jesienne wieczory do posiedzenia przy kominku z rodziną lub grupą znajomych. Nic nie stoi na przeszkodzie aby rozgrywkę toczyć w pojedynkę, jednak tracimy na tym że nie mamy z kim skonsultować naszych teorii oraz domysłów. Średni czas rozwiązania jednego śledztwa zajmuje około 120 minut. Detektyw gra planszowa

Podsumowanie

Na duży plus zasługuję wciągająca fabuła i klimat, rozbudowane opisy spraw, brak losowości oraz to że prowadzone przez nas śledztwa nie są zbyt oczywiste. Dużo różnych wątków które prowadzą nas w inne miejsca dając nam zupełnie inne informacje. Za minus na pewno można uznać że gra jest "jednorazowa", tzn. możemy jeszcze raz rozwiązywać te same sprawy idąc innymi tropami ale nie wiem czy ma to sens w momencie kiedy znamy rozwiązanie.

Gdybym miał pokusić się o ocenę tej gry to dałbym jej 8,5/10 pkt

Grę możesz kupić klikając tutaj, używając kodu detektyw5 otrzymasz 5% zniżki

Więcej o samej produkcji można przeczytać na portalu Board Game Geek

Creative Commons License
gry planszowe by https://planszoman.pl is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivatives 4.0 International License.